top of page

תיעוד: לפחות מאה הרוגים בפיגוע במסגד בקאבול

פיצוץ אירע ביום שישי במסגד עמוס במתפללים מוסלמים שיעים בצפון אפגניסטן, וגרם למותם של לפחות 100 בני אדם או פציעתם, אמר גורם במשטרת הטליבאן.לא הייתה נטילת אחריות מיידית לפיצוץ, שאירע בעיר קונדוז, בירת מחוז קונדוז, אך לחמושים מקבוצת המדינה האיסלאמית- ISIS יש היסטוריה ארוכה של תקיפת המיעוט השיעי באפגניסטן.


דוסט מוחמד אוביידה, סגן מפקד המשטרה במחוז קונדוז, אמר כי "רובם נהרגו", בהתייחסו לקורבנות. לדבריו, ייתכן שהתקיפה בוצעה על ידי מחבל מתאבד שהתערבב בין המתפללים בתוך המסגד.


"אני מבטיח לאחינו השיעים כי הטליבאן ערוכים להבטיח את ביטחונם", אמר אוביידה והוסיף כי החקירה נמצאת בעיצומה.


אם מספר הקורבנות נכון, זה יהיה הפיגוע הגדול ביותר מאז שכוחות ארה"ב ונאט"ו עזבו את אפגניסטן בסוף אוגוסט והטליבאן השתלטו על המדינה. הטליבאן הפך למטרה בשורה של פיגועים קטלניים של לוחמי דאעש היריבים, כולל ירי מארבים ופיצוץ לעבר מסגד בבירת קאבול.

גלריית תמונות מזירת הפיצוץ


פיצוץ בעיר קונדוז אירע במהלך תפילת השבוע של יום שישי במסגד גוזאר א-סייד עבאד. תפילת שישי בצהריים היא גולת הכותרת של השבוע הדתי המוסלמי, ומסגדים בדרך כלל עמוסים. העד עלי רזה אמר כי הוא התפלל בזמן הפיצוץ ודיווח כי ראה נפגעים רבים. צילומים: AP


תמונות וסרטונים מהמקום הראו כוחות הצלה נושאים גופה עטופה בשמיכה מהמסגד לאמבולנס. המדרגות בכניסה למסגד היו מכוסות בדם. פסולת מהפיצוץ כיסתה את הרצפה והתקרה הגבוהה של המסגד הפכה לשחורה מפיח הפיצוץ.


תושב האזור, חוסיינאדד ראזאי, סיפר כי מיהר למסגד ברגע שהפיצוץ אירע. "הייתי עסוק בבית בעבודות בנייה, וכשהתחילו התפילות, הפיצוץ קרה", אמר. "באתי לחפש את קרובי המשפחה שלי, המסגד היה מלא."


מוקדם יותר ביום שישי אמר דובר הטאליבן הראשי, זביחוללה מוג'אהיד, כי המסגד השיעי הוא המטרה וכי "מספר רב" של מתפללים נהרגו ונפצעו. לדבריו, כוחות מיוחדים של הטליבאן הגיעו למקום והם חוקרים את האירוע.


הנהגת הטליבאן מתמודדת עם איום הולך וגובר מצד שלוחת המדינה האיסלאמית המקומית, המכונה המדינה האיסלאמית בח'וראסאן. חמושי דאעש הגבירו את ההתקפות על יריבותיהם, כולל שתי פיגועים קטלניים לאחרונה בקאבול.


דאעש הכריז גם הוא מלחמה על המיעוט השיעי באפגניסטן ולקח אחריות על חלק מהפיגועים החמורים ביותר שפוגעים בקהילה, כולל התקפות על מסגדיהם בקאבול ובמחוז חראט המערבי.משלחת האו"ם באפגניסטן גינתה את הפיגוע ביום שישי, ואמרה כי הפיגוע הוא "חלק מתבנית אלימות מטרידה" המכוונת למוסדות דתיים.


השותף המקומי של המדינה האיסלאמית לקח אחריות גם על הפיגוע הנורא ב -26 באוגוסט שהרג לפחות 169 אפגנים ו -13 אנשי צבא אמריקאים מחוץ לשדה התעופה בקבול בימים האחרונים של הנסיגה האמריקאית הכאוטית מאפגניסטן.


מאז הנסיגה האמריקאית, התקפות דאעש היו בעיקר במזרח אפגניסטן - הבסיס האזורי של שלוחת דאעש - ובקבול.


בצפון מחוז קונדוז, הקבוצה האתנית ה"זארות" , שהן בעיקר שיעיות, מהוות כ -6% מאוכלוסיית המחוז המונה כמעט מיליון איש. בפרובינציה יש גם אוכלוסייה אתנית אוזבקית גדולה שממוקדת לגיוס על ידי דאעש, המתואמת באופן הדוק עם התנועה האסלאמית הלוחמנית של אוזבקיסטן.


ההתקפה של יום שישי, אם בוצעה על ידי דאעש, תדאיג גם את השכנים הצפוניים שבמרכז אסיה באפגניסטן ורוסיה, אשר מחזרת אחרי הטליבאן במשך שנים כבת ברית נגד דאעש המתקדם לאזור.


Comments


bottom of page