top of page

העליון בארה"ב דחה את ביטול הוכחת החיסון בבתיה"ס

1 באוקטובר, וושינגטון. שופטת בית המשפט העליון של ארה"ב, סוניה סוטומאיור, סירבה ביום שישי לחסום את דרישת ניו יורק כי מורותיה ועובדיה בבתי הספר הציבוריים יחוסנו נגד COVID -19 והשאירה את חובת הוכחת החיסון על כנה.סוטומאיור סירבה לבקשתם של ארבעה מורים ועוזרי הוראה שביקשו ע"י העתירה לעליון לעצור את האכיפה של חוק הוכחת החיסונים בעוד תביעתם המערערת על מדיניות זו נמשכת בבתי משפט בערכאות נמוכות יותר. עובדי מערכת החינוך הציבורי הורו להתחסן עד השעה 17:00 ביום שישי או לחילופין לצאת לחופשה ללא תשלום לפחות עד ספטמבר 2022.


כמה מדינות ומעסיקים פרטיים אימצו את החוק להוכחת החיסונים "מנדט החיסון" כדי להגן מפני התפשטות COVID-19 במקום העבודה כשהם מנסים לחזור למידה מסוימת של נורמליות לאחר שיבושים הקשורים למגיפת נגיף הקורונה שהחלו בשנה שעברה. מנדטים כאלה הפכו לנקודת קונפליקט בארצות הברית, כאשר מתנגדים כולל בניו יורק טוענים כי זכויותיהם החוקתיות נפגעות.ראש עיריית ניו יורק, ביל דה בלאסיו, דמוקרט, הודיע ​​ב -23 באוגוסט כי כל 148,000 הצוותים ברובע בתי הספר הגדול ביותר בארה"ב יידרשו להגיש הוכחה של מנה אחת לפחות של חיסון ל- COVID-19. לאחר שבית משפט עירוני חסם זמנית את הצעד - צו מאז שהוסר - המועד האחרון נדחק ל -1 באוקטובר. כמיליון תלמידים לומדים בבתי הספר הציבוריים בעיר.


סוטומאיור דחתה את בקשת החירום מבלי לספק הסבר או להפנות את הנושא לבית המשפט בהרכב מלא בן תשעה חברים. החלטתה שיקפה החלטה של ​​השופטת איימי קוני בארט באוגוסט, כששללה הצעה של סטודנטים מאוניברסיטת אינדיאנה לחסום את מנדט החיסון של בית הספר.


סוטומאיור טיפלה בתיק בבית המשפט העליון מכיוון שהיא השופטת המטפלת בבקשות חירום הנובעות ממקרים במדינות באזור הכולל את ניו יורק.דה בלאסיו אמר בראיון לטלוויזיה ביום שישי כי 90% מעובדי מחלקת החינוך בעיר כבר חוסנו במינון אחד לפחות, כולל 93% מהמורים ו -98% ממנהלי בתי הספר.


המורים בניו יורק הגישו תביעה ייצוגית לבית המשפט הפדרלי בברוקלין בחודש שעבר, בטענה שמנדט החיסון פוגע בזכויותיהם להליך הוגן ובהגנה שווה על פי החוק על פי התיקון ה -14 של החוקה האמריקאית.


לטענתם, המנדט פוגע בזכותם החופשית לעסוק במקצוע שנבחר ומפלה אותם לרעה מכיוון שעובדי עירייה אחרים יכולים לבטל את הסכמתם על ידי ביצוע בדיקות COVID-19 שבועיות, אמרו המורים.


אחת התובעות, רייצ'ל מניסקלקו, המלמדת ברובע סטטן איילנד בעיר, הביעה דאגה לגבי בטיחות החיסונים נגד COVID-19, בעוד שהתובעים האחרים טוענים כי עליהם להיות פטורים מכיוון שיש להם נוגדנים מזיהום COVID-19 קודם.


שופט פדרלי ובית המשפט השני לערעורים בארה"ב, שבמנהטן, סירבו לבקשת המורים לעצור את המנדט, מה שגרם לערעורם לבית המשפט העליון.


שופטי בית המשפט העליון ארה"ב

בהגנה על המנדט העיר ניו יורק ציינה בבית המשפט כי בתי המשפט העירוניים כבר קבעו כי 'מנדט לחיסון' אינו פוגע בזכויות חוקתיות.


"לומר זאת אופן בוטה, אין לתובעים זכות מהותית ללמד ילדים מבלי להתחסן כנגד מחלה זיהומית מסוכנת", אמרו עורכי דין בעיר.


דיווח מאת אנדרו צ'ונג בניו יורק; עריכה מאת וויל דנהאם

1 Comment


Victoria Zimmer
Victoria Zimmer
Oct 02, 2021

כנראה הולך להיות כאוס, כמו שיהיה כנראה בישראל. אם מורים לא מחוסנים לא ילמדו, יהיה מחסור בכוח אדם. נניח ינסו לקלוט מורים חדשים מחוסנים, אולי חסרי נסיון. בכל התחומים, אם מעסיק מונע מעובד לעבוד, העבודה לא תיעשה מעצמה. בסוף הארגון עצמו ייפגע. בכל התחומים. שמעתי שבחוזי העבודה החדשים-חיסון זה אחד הסעיפים/תנאי קבלה.

Like
bottom of page