top of page

התינוק האפגני האבוד מהנסיגה מקאבול

זו הייתה החלטה של שבריר שנייה. מירזה עלי אחמדי ואשתו סוראיה מצאו את עצמם ואת חמשת ילדיהם ב-19 באוגוסט בלב המון כאוטי מחוץ לשערי שדה התעופה בקאבול באפגניסטן, כאשר חייל אמריקאי, מעבר לגדר הגבוהה, שאל אם הם צריכים עזרה. הסיפור המוזר בכתבה הבאה.הם פעלו מתוך חשש שהתינוק בן החודשיים סוהיל יימחץ בהמון הסוער, אז הם מסרו אותו לחייל, מתוך מחשבה שהם יגיעו בקרוב לכניסה, שהייתה במרחק של כ-5 מטרים.. אבל באותו רגע, אמר מירזה עלי, הטליבאן - שהשתלט במהירות על המדינה עם נסיגת כוחות ארה"ב - החל לדחוף לאחור מאות מפונים מלאי תקווה. לשאר בני המשפחה לקח יותר מחצי שעה להגיע לצד השני של גדר שדה התעופה. ברגע שהם היו בפנים, סוהיל כבר לא היה בשום מקום.מירזה עלי, שסיפר כי עבד כמאבטח בשגרירות ארה"ב במשך 10 שנים, החל לשאול נואשות כל פקיד שנתקל על מקום הימצאו של תינוקו. לדבריו, מפקד צבאי אמר לו ששדה התעופה מסוכן מדי עבור תינוק וכי ייתכן שהוא נלקח לאזור מיוחד לילדים. אבל כשהם הגיעו לשם המקום היה ריק.


"הוא הלך איתי מסביב לשדה התעופה כדי לחפש בכל מקום", אמר מירזה עלי בראיון באמצעות מתרגם. הוא אמר שמעולם לא נאמר לו שמו של המפקד, מכיוון שהוא לא דיבר אנגלית וסמך על עמיתים אפגנים מהשגרירות שיעזרו לתקשר. בינתיים כבר עברו שלושה ימים.


"דיברתי עם אולי יותר מ-20 אנשים", אמר. "כל קצין - צבאי או אזרח - שנתקלתי בו, שאלתי על התינוק שלי".לדבריו, אחד הגורמים האזרחיים שעמם שוחח אמר לו שאולי סוהיל פונה מאפגניסטן לבדו." הם אמרו 'אין לנו משאבים לטפל בתינוק כאן'".


מירזה עלי, 35, סוראיה, 32, וילדיהם הנוספים, בני 17, 9, 6 ו-3, הועלו לטיסת פינוי לקטאר ולאחר מכן לגרמניה ולבסוף נחתו בארצות הברית. המשפחה נמצאת כעת בתחנת מעבר בטקסס עם פליטים אפגנים אחרים שמחכים להתמקם מחדש אי שם בארצות הברית. אין להם כאן קרובי משפחה.


מירזה עלי אמר שהוא ראה משפחות אחרות מוסרות את התינוקות שלהן מעל גדר שדה התעופה בקאבול לחיילים באותו זמן. סרטון וידאו אחד של תינוקת קטנה בחיתול מונפת בזרועה מעל גדר תייל הפך לוויראלי ברשתות החברתיות. מאוחר יותר היא התאחדה עם הוריה.


מאז שהתינוק שלו נעלם, הכל התבלבל, אמר מירזה עלי. כל אדם שהוא נתקל בו - עובדי סיוע, פקידים אמריקאים - הוא מספר להם על סוהאיל. "כולם מבטיחים שהם יעשו כמיטב יכולתם, אבל אלה רק הבטחות", אמר.


קבוצת תמיכה לפליטים אפגניים יצרה שלט "תינוק נעדר" ועליו תמונתו של סוהיל ומפיצה אותו בין הרשתות שלהם בתקווה שמישהו יזהה אותו.פקיד ממשלתי אמריקאי שמכיר את המצב אמר כי המקרה סומן עבור כל הסוכנויות המעורבות, כולל הבסיסים בארה"ב ומקומות מעבר לים. הילד נראה לאחרונה מועבר לחייל אמריקאי במהלך הכאוס בנמל התעופה בקאבול, אך "למרבה הצער אף אחד לא יכול למצוא את הילד", אמר הפקיד.דובר משרד ההגנה ודובר המשרד לביטחון פנים של ארה"ב, המפקח על מאמצי הארגון מחדש, הפנו שאלות בנושא למחלקת המדינה, מאחר שהפרידה בין התינוק להוריו התרחשה מחוץ לארה"ב.


דובר משרד החוץ אמר שהממשלה עובדת עם שותפים בינלאומיים והקהילה הבינלאומית "כדי לחקור כל דרך לאיתור הילד, הכוללת התראות אמבר (AMBER ALERT) בינלאומית שפורסמה דרך "המרכז הבינלאומי לילדים נעדרים ומנוצלים".


האם סוראיה, שגם דיברה באמצעות מתרגם, אמרה שהיא בוכה רוב הזמן ושהילדים האחרים שלה מבולבלים.


"כל מה שאני עושה זה לחשוב על הילד שלי", אמרה סוראיה. "כל מי שקורא לי, אמא שלי, אבא שלי, אחותי, כולם מנחמים אותי ואומרים 'אל תדאגי, אלוהים אדיב, הבן שלך יימצא'".


דיווחים שונים ברשתות החברתיות מעלות תיאוריות שונות בקשר לגורלו של התינוק. תאוריה אחת מספרת כי התינוק אוחד עם אביו, תאוריה אחרת אומרת כי התינוק אומץ על ידי משפחה אמריקנית באריזונה. למרות דיווחים אלו ועל פי סוכנות הידיעות רויטרס , נכון ל5 לנובמבר 2021 התינוק עדיין מוגדר כנעדר. נמשיך לעדכן.

Kommentare


bottom of page