top of page

ישראלי נמק בכלא בטאיוואן ולטענת המשפחה משרד החוץ הישראלי טוען: האישום פלילי אין ביכולתנו לסייע

הישראלי תושב פתח תקווה, ליאור בן יוסף חי מזה כשנה וחצי בטאיוואן ועובד למחיתו במכירת מוצרי קוסמטיקה בקניון מקומי. לפני מספר חודשים בעודו רוכב על אופנוע נקלע למצב בו אזרח מקומי נוהג ברכב פורשה החל בנסיעה בעקבותיו שסכנה את בטחונו כרוכב אופנוע.טאיוואן הוכרה כ"רפובליקה של סין" עד לשנות ה-70 על ידי עשרות רבות של מדינות. במהלך השנים, עקב לחץ מצד סין שהתפתחה למעצמה כלכלית, ניתקו כ-120 מדינות את היחסים הדיפלומטיים עם טאיוואן, מרביתן בין השנים 1964 ל־1990. כיום (2021) נותרו רק 15 מדינות המקיימות יחסים דיפלומטיים מלאים עם טאיוואן ביניהן מדינת ישראל.


עפ"י מה שנמסר ממשפחתו ליאור היה סבור שהוא נקלע לניסיון קרוב ל"פיגוע דריסה" וחשש כי הנהג עומד "להרוג אותו בכביש". הוא ירד מהאופנוע ואז החל עימות בינו לבין הנהג. במהלך העימות כך על פי גרסת משפחתו תקף הנהג ראשון את ליאור בסכין ודקר אותו בידו. ליאור כך על פי גרסת המשפחה השיב לו באגרוף.


מספר ימים לאחר מכן ניגש הישראלי ליאור בן יוסף לתחנת המשטרה המקומית בצייטונג כדי למסור את גרסתו לאירוע האלים שהיה מעורב בו, במהלכו ולטענתו נדקר בידו על ידי אזרח טאיוואני והשיב באגרוף כאקט של הגנה עצמית.מכאן החלה מסכת של ייסורים שאינה יודעת מזור עד לרגע זה. ליאור נעצר עוד באותו יום באשמת תקיפה מחמירה למרות שבגרסתו מסר כי מעורבותו באירוע הקטטה הייתה כהגנה עצמית רק לאחר שנדקר.


לפי גרסת משפחתו, ליאור נעצר ונכלא בתנאים קשים ובלתי אנושיים הכוללים כליאה בצינוק והתייחסות בלתי אנושית מצד המשטרה המקומית הכוללים מניעת מזון, תרופות והשפלות קשות.משפחתו טוענת שליאור סובל מקשיים בריאותיים הכוללים דום נשימה, ומחלה אוטו אמיונית. ליאור אינו מקבל את הטיפול התרופתי שהוא משתמש בו במהלך כל ימי חייו.


מוקדם יותר היום, פרסמה בפייסבוק אחותו, מיה נאור הקלטת שיחת טלפון שנערכה לאחרונה בינו לבין אימו ואחותו מירב.


למרות תנאי המעצר הקשים לכאורה ליאור אינו קיבל סיוע קונסולרי פרט לשני ביקורים קצרים שלא הובילו לשיפור בתנאי מעצרו. לאחרונה ליאור היה אמור להשתחרר למעצר בית אך החלטה זו שונתה ברגע האחרון ומעצרו הוארך בשלושה חודשים נוספים.


ליאור מואשם בתקיפה חמורה ועל פי משפחתו העונש על כך המתבקש על ידי הפרקליטות התובעת המקומית הוא מאסר עולם.


ממשרד החוץ הישראלי נמסר למשפחה כי עקב אופייה הפלילי של העבירה אין ביכולתה של מדינת ישראל לסייע משפטית אלה רק הומניטרית והם נדרשים לשכור בעצמם שירותי עורך דין מקומי שיטפל במקרה.


האזינו לשיחה מהכלא בין ליאור למשפחתו שפורסמה בפייסבוק .המשפחה תייגה בפוסט הזועק לעזרה את שר החוץ יאיר לפיד ולפי דברי המשפחה טרם התקבלה תגובתו.


מערכת פרספקטיבה שוחחה עם המשפחה אשר למרות הפרסומים הרבים הן ברשתות החברתיות והן בתקשורת בינלאומית מסרבת כרגע להתראיין מחשש שהידיעה (למרות שמפורסמת באנגלית ברחבי העולם) תגיע לשלטונות טאייוואן שעלולים להחמיר בתנאי מעצרו. מערכת חדשות N12 בישראל מתכננת מחר, יום ד' לשדר כתבה בנושא. המשפחה העלתה קמפיין לגיוס המונים בכדי לסייע בהוצאות המשפטיות הכרוכות בהליך להגנתו.


אחותו מיה נאור מסרה למערכת פרספקטיבה:


"אחי חף מפשע לא פגע באיש

ולא עשה שום דבר לא חוקי

אחי הותקף בכביש ונאלץ להגן על עצמו

נעצר במרמה ונזרק לחודשיים למעצר מבלי ששוחח איתנו עד היום.


להעניש אותו על תקיפה ממש לא הגיוני.


עד עכשיו הוא לא קיבל עזרה משפטית כמו שצריך וגם לא יכול להוכיח את חפותו כי זרקו אותו לשלושה חודשים נוספים.


20 יום בצינוק, הרעבות והשפלות מזעזעות ושוללות את זכויות האדם".קישור לגיוס ההמונים כאןתגובת הקונסול המקומי בטייפה טרם התקבלה עד כה, נמשיך לעדכן.


פרסומים בתקשורת הבינלאומית :Commentaires


bottom of page