top of page

ציפורים נודדות


קשה להיות ישראלי בגולה, עוד יותר קשה ביום העצמאות . כמעט בלתי נסבל עוד כשיש סגר בעיר. ימים לא פשוטים עוברים על ישראלים בתפוצות. מחד לראות את ישראל פתוחה בעידן של כמעט פוסט קורונה ומנגד בעולם אנחנו בשיא הסגר, שיא החולים, שיא המתים ליום. אין מילה אחרת מאשר דכאון , סיוט, מבאס נורא. דיסוננס קוגניטיבי אישיותי של הישראלים כרגע בעולם .


נכון, כל ישראלי בגולה יצא את הארץ מסיבותיו שלו, כל אחד בזמנו. אחרי צבא, אחרי לימודים, כחלק מרילוקיישן, ניסיון להגשים חלום מקצועי, אחרים עזבו כי אז כשעזבו לא ראו עתיד לעצמם בארץ. אבל טבעו של עבר הוא לעבור, וטבעם של החיים הם להתקדם להווה ולעתיד. היום ישראלים רבים באירופה, ארה״ב וקנדה חיים את ההווה ולא רואים יותר את עתידם בנכר.

הקורונה רק הדגישה את הפערים הקיימים ממילא.


מילכוד 22, זו התופעה. החיים הנוחים יחסית בחול מול הקשיים האובייקטיביים של ישראל. מול כך, חווית הנעורים של ילדינו בישראל היא אולטימטיבית, חלום. אבל כאן בגולה חווית הנעורים רחוקה לאין שעור מהים, השמש, הסחבקייה, הישראליות הטובה. הריחוק החברתי שקיים בסטנדרטי ורק החמיר בזמן הקורונה.


אז מה עושים? עוד מעבר? עוד פעם לארוז את החיים במכולה ולהתחיל מחדש? הילדים כבר לא יסלחו לנו על כך, כמה אפשר לשגע אותם?


פעם ישראלים בקנדה חלמו על מעבר לפלורידה בפנסיה, היום ארהב היא מחוץ לתחום. על אירופה המתאסלמת ואולי לקראת מלחמה כוללת אין בכלל על מה לדבר.


וכך, נותרנו אנו הישראלים בחול ובמיוחד אלו שבקנדה, קירחים משני הצדדים. חיים את ישראל בשלט רחוק. נושמים ניחוחות וירטואליים של מופלטה בזום. דומעים ביום הזכרון וחרדים לילדינו החיילים הבודדים. מתים לחזור אבל לא יודעים לאן, איך, מתי, משוועים לתחושת השייכות אך חוששים מהבוטות הישראלית שממנה נרתענו בזמנו. חיים במילכוד תודעתי.


כמו טוני ודאג ממנהרת הזמן, תקועים בלימבו של כחול ולבן ואדום. צבעי הדגל הישראלי והקנדי.


כמו מזגן מפוצל שהמנוע שלו תלוי מחוץ לבית ופתח האוויר בפנים, כך אנו הישראלים בגולה.


ליבנו בישראל וחיינו בניכר. זה המחיר הקשה ביותר לתשלום בחיי אדם, להיות מנותק ממקום הווייתו.


הקהילה הישראלית בגולה לפעמים חמה ומחברת ולעיתים זרה ומאולצת. אלו לא תמיד הבחירות הראשונות הטבעיות לחברות, אבל כשההיצע נמוך הביקוש עולה והפשרה גדלה.


אם יש דבר אחד שהייתי מייחל לו ליום העצמאות, זה שהישראלים בארץ יבינו כמה טוב להם שם , ושהישראלים בחול יודו שהחוסר כאן לא ניתן להשלמה. אבל עד שזה יקרה תעבור לבטח עוד שנה ובשנה הבאה נשב על המרפסת ונספור ״ציפורים נודדות״.

חג שמח למדינת ישראל ולעם הנדיר שלי שנקרא העם היהודי❤️

17 Comments


אני בטוחה שהפוסט הזה מבטא רגשות של הרבה ישראלים בקנדה, אני ממש מזדהה. כמה קשה! 35 שנים חייה כאן ולצערי המצב כאן לא השתפר! ממשלה גרועה, אנחנו עדיין בסגר, אין חיסונים.. פשוט הזוי! קשה שיש לך נכדים כאן ונכדים בארץ, אז מדלגים מידי שנה. בגלל הקורונה, לא ראיתי את ילדיי בארץ כמעט שנתיים. נקווה לימים טובים יותר. תחי מדינת ישראל!

Like

Bee
Bee
Apr 16, 2021

הארץ נתפסת בעיני רב הישראלים בחול כמקום בררת מחדל והשאלה אם לחזור או לא הוא עניין רק של בחירה אישית.

אני עשיתי עליה עם אשתי ושלושת ילדי אחרי 11 שנים בארה״ב. זה היה תהליך קשה וכמעט בלתי אפשרי, מעין יציאתמצריים, יציאה ללא נודע תוך עזיבת סיר הבשר, חברים, לימודים, עבודה וכו.

אני יזמתי את המהלך כי מראש לא התכונתי להשתקע, אך אשתי והילדים התנגדו נחרצות.

למזלי הקורונה באה לעזרתי ופתחה חלון הזדמנות בו החיים השתנו והכל עבר לאון-ליין: עבודה, לימודים וכו. ממילא היינומבודדים והחיים הפכו לבלתי תלויים במקום, זה היה רגע האמת להכות.

הילדים שלי נכנסו לגילאי חתונה וקריירה, בשום פנים ואופן לא אסכים לחיות חיי נכר לנצח!!

הגלות קשה, סוג של עונש לישראלים שיודעים להעריך אוכל טוב, משפחתיות, חברה,…

Like
Replying to

גם אני חייתי 5 שנים בארה"ב, התאהבתי במדינה הזאת. ברוך השם עכשיו בארץ.

Like

אנחנו פה בישראל חגגנו יופי את יום העצמאות. מקווה שתמצאו הקורונה ושכל העולם ישתחרר ממנה. כרגיל מעצבנים אותם המלעיזים על ארצנו האהובה

Like

Ortal Noiman
Ortal Noiman
Apr 16, 2021

אפשר להבין את התחושות שלכם שם בגולה, ויחד עם זאת מה שקורה כרגע בישראל ולא מספרים לכם בחדשות היא הכפייה הסלקציה והדיקטטורה הרפואית במסווה של פרידה מהקורונה. הקורונה "היתכווצה" פתאום כי מה לעשות החורף נגמר כאן..ועושים פחות בדיקות. למעשה בודקים רק ילדים..ככה שמין הסתם חולים לא תמצא בקרבם. מאות אנשים נאנסים ביום לבצע בדיקות בכפייה או חיסונים על מנת לשמור על פרנסתם ואוכלטוסיות שלמות שסירבו להישתתף בניסוי מודרות מכל קמפיין ה"חוזרים לחיים" של הממשלה..אז אם אתה שואל אותי..הזכויות והחופש שלי חשובים לי הרבה יותר מתחושת שייכות או מופלטה בזום,כי התחושה הזו אפילו שאנחנו פה השנה פשוט לא קיימת. היי, נשמח לקבל את הפרטים שלך כדי שנוכל לחזור אליך גם אם כבר עזבת את האתר. שם נצטרך את השם שלך, בבקשה כתובת המייל שלך הודעה שליחה Type your…

Like
Replying to

את ממש צודקת

במדינה הזו יש אונס של כפייה

אם לא מתיישרים עם הקו שלהם הם מחרימים. וגם יש מלא אנשים הזויים עם הראש באדמה שלא רואים את הבעיה כי הם עם הראש באדמה ורואים עולם שונה משלהם ולכן יבואו לתקוף

Like

frida.subag
frida.subag
Apr 16, 2021

כמה נכון מה שכתבת...😍

Like
bottom of page